Na začetek Moja malenkost Potovanja, izleti Foto utrinki Izpod mojih rok Povezave Nastja & KajaEXPO98

Nadrejena stran

EXPO 98' se je odvijal v prestolnici Portugalske, pod nazivom "OCEANI - DEDIŠČINA PRIHODNOSTI", ki je hkrati zadnja tema tovrstnega svetovnega dogodka v 20.stoletju. 
Eden izmed najznamenitejših in pomembnih zgodovinskih dosežkov Portugalske je v davnem letu 1498 dosegel Vasco da Gama. Ta slavni pomorščak je bil prvi, ki je z ladjo dosegel kopno Indije in tako izpolnil enega izmed največjih portugalskih ciljev 15.stoletja. S tem dosežkom se je Portugalska vsekakor zapisala v zgodovino in danes - 500 let od tega veličastnega trenutka, je zopet na svetovnem odru, na katerem nastopa kot gostiteljica EXPO 98'. 

Mesto Lizbona se je v vsem času svojega obstoja znalo zavedati spoznanja, kako živeti v harmoniji z drugimi rasami, kulturami in običaji. In v času od 22.maja do 30.septembra 1998 so imeli priložnost, da širšo svetovno javnost opozorijo nase. 

Cilj razstave EXPO 98' je bil predvsem privabiti svet, da podprejo skupni projekt za varstvo in ohranitev čistih oceanov in drugih voda. Tega naj bi se zavedali ljudje iz vseh krogov: znanstveniki, umetniki, ekologi ter vsi ostali, ki imajo kakršenkoli stik z morjem (turisti, ljudje, ki se rekreativno ukvarjajo z vodnimi športi in ostali). 

Spoznala sem, da EXPO 98' ni bila samo razstava na temo oceanov. Bil je tudi prostor za vse tiste, ki so si zaželeli zabave, morda spoznati nove tehnologije in kulture, srečati ljudi, poslovne partnerje....in še več. 

Razstava EXPO 98' se je odvijala le 5 minut od centra mesta. Slogan ("Oceani - dediščina prihodnosti") je bil z različnimi deli predstavitve uprizorjen v petih velikih tematskih paviljonih: 

Oceans Pavilion (paviljon oceanov) 
Portugal Pavilion (portugalski paviljon) 
Knowledge of the Seas Pavilion (paviljon "spoznanja o morju") 
Pavilion of the Future (paviljon prihodnosti) 
Utopia pavilion (paviljon utopije) 
 

Na površini, namenjeni za mednarodne predstavitve, je nastopalo več kot 140 dežel in organizacij. Države se se predstavljale v posebnih prostorih - paviljonih in lahko rečem, da mi je ob obisku nekaterih paviljonov dobesedno vzelo sapo, saj so nekateri znali na čaroben in atraktiven način predstaviti morje, reke, jezera in druge vode, ki so del naravnega bogastva njihovih držav. Res je, da ima pri tem precej tudi sodobna tehnologija, s pomočjo katere so razstavljalci obogatili svojo predstavitev (neverjetni efekti svetlobe in zvoka), pa vendar bi bil čar njihovih naravnih bogastev tudi brez tega še vedno prisoten. Posebej so me navdušile države, kot so: Saudska Arabija, Filipine, države Južne Afrike, Sejšeli, Costa Rica, Kanada, Rusija, Hrvaška in drugi....na žalost pa svoje domovine ne morem všteti mednje. 

Sloveniji nekako ne morem dati kakšne posebne pohvale. Vtis, ki ga je name naredila slovenska predstavitev, ni prav nič poseben, če sem iskrena. Morda bi bil vtis drugačen, če bi bil slovenski paviljon postavljen (tak kot je bil) v Ljubljani, recimo na Gospodarskem razstavišču. V Lizboni, ob vsej ostali konkurenci, pa je bil (po mojem mnenju) v senci.  Pač prostor, opremljen z monitorji, postavljenimi eden zraven drugega in na katerih se je vrtela video predstavitev našega posočja in drugih slovenskih rek. Potem pa so bili nekateri obiskovalci še deležni obdaritve soli ("naj se grejo solit") in zelene rutice.

V dveh dneh in pol, od katerih smo namenili en večer za obisk EXPO Nigh (obisk razstave zvečer - posebni večerni dogodki), en dan za EXPO Day (obisk razstave podnevi) ter en dan za ogled mesta Lizbone, smo videli sicer kar nekaj, vendar še zdaleč ne, kolikor bi lahko. 

Lahko si predstavljate, da je bilo vse oglede težko strpati v 2 dni, da ne govorim še o raznovrstnih kulturnih dogodkih, ki bi si jih lahko še ogledali: cestne parade umetniško oblikovanih vozil, lutk, skulptur, predmetov....vse v velikosti, da se jih je videlo daleč naokoli. V večernih urah so si množice obiskovalcev lahko ogledale nočne multi-medijske showe, vodne efekte, pisano obarvane vodne izbruhe ali pa si vse dogajanje ogledali na velikem "video stadionu" (Sony Square). Da ne govorim o gledaliških predstavah, plesu, cirkusu, glasbi, ognjemetih.... 

Poleg mnogo paviljonov, v katerih so se predstavljale države (in prav dobro ne vem na pamet, koliko in katere sem videla), smo si ogledali: 

  • Paviljon prihodnosti (Pavilion of the Future): Od zunaj je bil paviljon cilindrične oblike, od znotraj pa poln zasteklenih ogromnih prostorov, ki pod vplivom svetlobnih in vodnih efektov predstavlja navidezni svet oceanov. Lahko bi rekla, da je paviljon neke vrste "opazovalnica" - prostor, v katerega je obiskovalec zapeljan skozi eno samo modrino dna in vrha...kot da bi naredil korak v prihodnost. Trenutek, ki ga je potrebno doživeti, da ga lahko opišeš. Zanimiva je bila velika dvorana, v kateri smo si ogledali gledališko predstavo o oceanih, ki so ustvarjeni od bogov. Kot taki so oceani po eni strani človekovi prijatelji, po drugi strani človekovi sovražniki, vedno pa mogočnejši od njega.
  • Paviljon oceanov (Oceans Pavilion): ogromni prostor z akvarijem in živalskim svetom, ki prebiva v njem 
  • Garcia de Orta Gardens: to je bil predel ob obali (ob kateri je bila razprostrana površina prireditve EXPO), urejen z zelenjem in cvetjem, ter opremljen s celo vrsto raznovrstnih kuhinj, okrepčevalnic... 
  • Vodni park z vodnimi slapovi, curki, mlini,...obdanimi s skrbno urejenim zelenjem in cveticami 
  • EXPO Adrenalin, kjer so se pogumni prostovoljci dali privezati za noge in vreči iz višine skoraj 50 m 
  • Vasco de Gama Tower (stolp, posvečen znanemu pomorščaku): s plačilom vstopnice si se z dvigalom povzpel na njega in na vrhu užival razgled nad celotno površino EXPO-ta. 
  • Sony Plaza (obširni prostor za koncerte in spremljanje celotnega dogajanja preko ogromnega video zaslona)

Nazaj na opis Portugalska (EXPO 98')


 

Zadnja sprememba: 27.04.2009 21:51